Sosyal Medyada Video Kullanmanın Faydaları

Sosyal medya pazarlama stratejinizde video eklemek oyunun kurallarını değiştirebilir. Doğru yapılırsa, işinizi yükseltmenize yardımcı olacaktır.

Videolar, internette en çok tüketilen içerik türlerinden biridir. Videolar; insanları eğitmek, bilgilendirmek ve eğlendirmek için mükemmel bir fırsat sunuyor. WordStream'in raporlarına göre her gün  YouTube’da 500 milyondan fazla saat video izleniyor.

Videolar Neden Bu Kadar Popüler?

 

Videoların bu kadar ilgi çekici olmasının sebeplerinden biri, kolayca tüketilebilir olmalarıdır. Bir video izlemek, bir kitap veya makale okumaktan daha az zahmetlidir. Araştırmalar, bir makale okumayı tercih edenlerin yüzde 18'ine kıyasla, insanların yüzde 68'inin bir video izlemeyi tercih ettiğini gösteriyor.

İkinci ve fiziksel bir neden, hareketin dikkat çekmesidir. Video, iki duyumuzu harekete geçirir: görme ve duyma. Bu iki unsurun birleşimi bilgi tüketimimizi iyileştirmeye yardımcı olur. İzleyicilerin yüzde 95'i , video aracılığıyla bir mesajı daha iyi anlıyor.

Sosyal Medyada Video Kullanmanın Faydaları

 

Artık insanların video izlemesinin nedenlerinden bazılarını bildiğinize göre, bunların işletmenize nasıl yardımcı olabileceğine bir göz atalım.

1. İnsanların dikkatini çeker

Gözlerimiz harekete çekilir, bu yüzden doğal olarak videoya çekiliriz. Ayrıca videolar, bilgileri görsel olarak çekici bir şekilde sunmak ve paylaşmak için harikadır. İzleyicinin dikkatini çekebilmek için, videonuzun ilk 2-3 saniyesinde onları çekecek bir şey olmalı.

2. Güven İnşa Eder

Videonun en iyi kullanımlarından biri marka kişiliğinizi göstermektir. Şirket kültürünüzü sergilemek için video kullanmak, tüketicilere olan güvenilirliğinizi artırabilir.

3. Alıcının Kararlarını Etkiler

Videonun potansiyel müşterinin kararı üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Çoğu kişi, bir markanın videosunu izledikten sonra bir ürün veya hizmet satın alır.

4. Büyük Yatırım Getirisi

Videoların verebileceği ödüller inanılmaz. Pazarlamacılar, web sitesi trafiğinde ve satışlarda genel bir artış gördü. Bu da hemen çıkma oranlarının düşmesine neden oldu. Videolar, diğer tüm gönderi türlerinden daha fazla etkileşim sağlar. Bir araştırma, pazarlamacıların yüzde 74'ünün videoların, resimler gibi hareketsiz konumlardan daha iyi bir yatırım getirisi olduğunu söylediğini gösteriyor.

Markanızı Sergilemek İçin Video Fikirleri

 

Şirket kültürü veya perde arkası

Şirket kültürünüzü yansıtan çalışanlar ve çalışma ortamı ile ilgili videolar eğlencelidir. İzleyiciler, bir işletme veya ürünle değil, insanlarla bağlantı kurar. Perde arkasında neler olup bittiğini göstermek, potansiyel müşterilerle duygusal düzeyde bağlantı kurmanız için harika bir yoldur.

Nike'ın bu videosunda, çalışanlardan orada çalışma deneyimlerini görüyorsunuz.

https://youtu.be/ZTJpOzvxAUA

Ürün Teşhir

Bunlar bir öğretici gibidir, ancak çok daha fazla ayrıntı içerir. Bunu görsel bir kullanım kılavuzu olarak düşünün. Burada, ürün veya hizmetinizi kullanmanın her yönünü kelimelerin veya resimlerin yapamayacağı şekilde gösterebilirsiniz. Alıcılar, üründen ne bekleyeceklerini bilmelerini sağladığı için bu tür videoları izlemeyi sever. Nespresso, Nespresso Pixie'nin nasıl çalıştığını gösteren harika bir iş çıkarıyor . Kahve makinesindeki her işlevi gerçekleştirerek size adım adım talimatlar veriyor.

https://youtu.be/0RCCTmZPANk

Web Semineri

Canlı olsun olmasın, web seminerleri sektör uzmanlığınızı göstermenin harika bir yoludur. Bu video türü, profesyonel tavsiyeler paylaşmak ve sunmak için kullanılır. Yakın zamanda eklenen harika bir özellik, izleyicilerin konuşmacılara soru göndermesine izin veriyor.

 Bu web seminerinde Sanal İş Görüşmesi hakkında bir sunum ve pratik konuşma göreceksiniz.

https://youtu.be/y5ooguDxalQ

Müşteri Görüşleri

Bu, müşterilerinizle etkileşim kurmanın akıllı bir yoludur. Görüşler, ürününüzü veya hizmetinizi kullanan kişilerin yorumlarıdır. Bu etkilidir çünkü potansiyel müşteriler kullanıcı incelemelerine güvenir. Bu nedenle, referanslara sahip olmak, onları satın almaya ikna etmek için harika bir şey olabilir.

Omada'nın bu referans videosunda bir değil dört müşterinin deneyimlerini duyuyoruz. Video boyunca görüntülenen metin, Omada Health'in markasıyla eşleşen anahtar kelimeleri vurguladığı için de faydalıdır.

https://youtu.be/KNG-OqNe5PU

Röportaj Yapmak

Soru-Cevap şeklinde, sektör uzmanlarını bir araya getirmek, hedef kitlenize değer sunmanın harika bir yoludur. Bu, müşterilerin markanıza olan güvenini ve güvenilirliğini daha da güçlendirir. Ayrıca, röportaj konuğunuz videoyu izleyicileriyle paylaşabilir ve bu da daha fazla trafik çekebilir.