Instagram Filtreleri Nasıl Kullanılır?

Instagram filtreleri, profillerinize renk katmak ve canlandırmak amacı ile kullanılan filtrelerdir. Instagram kendini sürekli yenileyen ve geliştiren bir sosyal platformdur. Yeni güncellemelerle sürekli olarak bir farklılık içerisine girerken bize sunmuş olduğu instagram filtreleri sayesinde profilimizdeki görselliği kusursuzlaştırıyoruz. Instagram filtrelerini kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey instagramınızın son güncellenmesinin yapılmış olduğunu kontrol etmeniz olacaktır. Daha sonra uygulamaya giriş yapıp ekranı sağa kaydırarak istediğiniz filtreleri fotoğrafınıza uygulayabilirsiniz. Üstelik bu filtreler sadece fotoğraf çekerken değil aynı zamanda videolarınızda ve çekmiş olduğunuz boomeranglarınıza da uygulayabileceğiniz filtrelerdir.

Instagramda En Çok Kullanılan Filtreler:

Instagram profillerinize canlılık katacak ve görünüm olarak mükemmelliyeti sağlayan filtreleri bu başlık altında topladık. En çok tercih edilen filtreler şu şekildedir:

 • Bu filtrelerin ilki Clerandon'dur.  Bu efekt mavi ve bu tonun alt tonlarının olduğu bir filtre olup ilk sıralarda yer alır.
 • En çok kullanılan efektlerden bir diğeri ise Amaro'dur. Bu filtrenin en güzel özelliği karanlık çıkan fotoğrafları aydınlatmasıdır. Kimi zaman güzel çıktığımız fakat karanlık olduğu için paylaşmadığımız postlarımız vardır. Bu filtre bu soruna çözüm kaynağı olmuştur.
 • X-Pro-II filtresi bünyesinde doğa manzaraları daha çarpıcı bir görünüm sergiliyor. Filtre ile çekmiş olduğunuz fotoğraflar daha kaliteli bir hal alıyor.
 • En çok kullanılan filtrelerden olan Valencia, sıcak ve pembe tonlar ile paylaşacağınız resmin görüntüsünü açıp sıcak renkler ile bütünleştiriyor. Özellikle güneş ışığı alan aydınlık kısımları ön plana çıkartan bir filtredir.
 • Juno, bu filtre renkleri göz önünde bulundurmak amacı ile koyulaştırıp yoğunlaştıran bir filtredir.  Kırmızı, sarı ve koyu turuncu alanların daha çok belirgin olmasını sağlar.
 • Ludwing- Lark ise en çok tercih edilen filtreler arasında yerini almıştır. Bu filtrenin özelliği de  kırmızı renk dışındaki yerleri koyulaştırmaya yarar.
 • Gingham, bu filtre genç kesim arasında en çok tercih edilen filtrelerden biridir. Çünkü bu filtre kusurlu bölgeleri kusursuzlaştırmak adına kullanılan bir filtredir. Görsele parlak ve ışıltı sağlıyor.
 • Lo-fi, bu filtre görsellere gölgelik ekleyip doygunluk görünümü sağlar. Özellikle yemek fotoğraflarında tercih edilecek olan bir filtredir.
 • Aden, bu filtre ile yumuşak tonlar ön plana çekilip soğuk ve karanlık renkleri yumuşaklaştırmaya çalışan bir filtredir. Sonbahar  renklerini yansıtmanızı sağlar.
 • Moon,  bu filtre sayesinde eskiyle uyumu yakalamak istediğinizde nostaljik bir görünüm sağlamanıza yarayan bir filtredir.  Siyah- beyaz görünüm sağlamak istediğiniz görsellerinizde uygulayabilirsiniz.
 • Crema,  bu filtre klasik filtrelerden olup en çok tercih edilen filtrelerden biridir.  Yeşil ve mavi tonları düzelten bir etkisi vardır. Bu filtre yemek ve kahve fotoğraflarında oldukça popülerlik sağlar.

Bu filtreler dışında yüz hatlarını belirginleştiren yüz hattını kusursuzlaştıran filtreler de mevcuttur.  Özellikle yeni sürüm uygulamada sayısız ve istediğiniz şekilde birçok filtre vardır. Başkalarından ekleyip kendinize uygulayabilirsiniz. Ya da arama kısmından ekleme yapabilirsiniz.